Inteligentny system zarządzania ruchem

Największym projektem z zakresu Smart City w Lublinie jest wdrożony w 2015 roku System Zarządzania Ruchem, który ma przede wszystkim usprawnić płynność ruchu drogowego poprzez odpowiednio zaprogramowaną zmianę świateł, a także poprawić bezpieczeństwo na lubelskich drogach. Inwestycja zrealizowana została w ramach Zintegrowanego Systemu Miejskiego Transportu Publicznego, największego projektu unijnego realizowanego przez miasto. Lublin m. in. za realizację tej inwestycji został nagrodzony podczas Smart City Forum w kategorii „Inteligentne Miasto Roku od 100 do 500 tys. mieszkańców 2015”.

Strona SZR Lublin
Prezentacja Systemu zarządzania ruchem w Lublinie

 

Systemy Smart City w komunikacji miejskiej

Realizacja koncepcji Smart City w Lublinie odbywa się również w obszarze transportu miejskiego. W 2012 roku wdrożono system dynamicznej informacji pasażerskiej za pomocą wyświetlaczy przystankowych. Do dyspozycji mieszkańców w latach 2013–2015 oddano 50 sztuk trolejbusów z dodatkowym napędem bateryjnym w postaci baterii litowo–polimerowych i litowo–jonowych. W ramach systemów smart ułatwiających podróż wprowadzono m. in. możliwość zakupu biletu elektronicznego oraz zamontowano tablice LCD i LED z trasą przejazdu i oznaczeniem bieżącego przystanku.

Więcej o Smart City w ZTM Lublin

 

Lubelski Rower Miejski

System Lubelskiego Roweru Miejskiego wystartował w 2014 roku. Na początku działania w skład sieci wchodziło 40 stacji rowerowych oraz 400 rowerów. Na początku 2016 roku system został rozbudowany i obecnie liczy 90 stacji, w których do dyspozycji jest 891 rowerów. Projekt LRM przyczyni się do promocji aktywnego wypoczynku, ochrony środowiska, a także potencjału turystycznego Lublina.

Lubelski Rower Miejski
Trasy rowerowe w Lublinie